ZMIANY W PODATKACH HOLENDERSKICH NA ROK 2014 !!!

17.01.2014

UWAGA UWAGA !!!
Coś niezbyt przyjemnego dla pracujących w Holandii w roku 2013.

Z nowym rokiem wchodzą w życie nowe regulacje podatkowe, które wpłyną negatywnie na wysokość zwrotów.  Od rozliczeń za rok 2013  zasada przyznawania zwrotów ulega zmianie, osoba, która nie pracowała przez cały rok może otrzymać proporcjonalną wysokość zniżki do przepracowanej części roku podatkowego a nie jak do tej pory miało to miejsce, zwrot w całości.

Na podatek dochodowy w Holandii składa się m.in. krajowa składka na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Do tej pory zniżka podatkowa – Algemane Hefingskorting, wokół której toczy się całe zamieszanie, należała się każdemu pracownikowi za cały rok. To znaczy, że niezależnie od tego ile miesięcy dana osoba przepracowała w Holandii miała prawo do całej zniżki na podatek. Stąd każdego roku, osoby pracujące po kilka miesięcy mogły liczyć na pełny zwrot podatku. Szczególnie Ci którzy nie przekraczali kwoty wolnej od podatku tj. wartości około 7000 euro brutto. Regulacja ta dotyczy tylko roku 2013, osoby posiadające jeszcze karty podatkowe za lata 2009-2012 mogą dokonywać rozliczeń podatkowych na starych zasadach.

Niestety od rozliczeń za rok 2013 urząd holenderski przyznając ulgę podatkową, sprawdza ile miesięcy podatnik pracował w Holandii i tylko za ten okres przyznaje mu zniżkę. Ma to niewątpliwie negatywny wpływ na kwoty zwrotu podatku jakie urząd będzie przyznawał zgodnie z nowymi przepisami.  Najbardziej poszkodowani będą Polacy pracujący sezonowo ( 2-4 miesiące), a tych w Holandii jest przeszło 47 %.

Od nowego roku 2014 każdy obywatel pracujący na terenie Holandii nie zależnie od tego czy dostanie zwrot czy będzie miał dopłatę , będzie musiał dokonać rozliczenia podatkowego. Oznacza to, że każdego roku, do dnia 1 kwietnia,  będzie trzeba złożyć w holenderskim urzędzie skarbowym deklarację o dochodach za miniony rok

 

Nasi partnerzy: