Zasiłek rodzinny

Odpowiednikiem polskiego zasiłku rodzinnego w Holandii jest świadczenie o nazwie Kinderbijslag. Mogą się o nie ubiegać wszystkie osoby pracujące na terenie Holandii, których pracodawca odprowadza  składki na holenderskie ubezpieczenie społeczne. Holenderski zasiłek rodzinny można otrzymać na dzieci które nie ukończyły 18 roku życia.

Kinderbijslag wypłacany jest przez holenderski Bank Świadczeń Socjalnych, czyli Sociale Verzekeringsbank, w skrócie (SVB).

SVB rozpatruje prawo do zasiłku rodzinnego w Holandii na podstawie danych przekazanych we wniosku oraz danych uzupełniających, przekazywanych mu w trakcie trwania procedury przyznania prawa do Kinderbijslag.

Prawo do zasiłku rodzinnego w Holandii rozpatrywane jest standardowo do roku wstecz od momentu złożenia wniosku. Po przyznaniu prawa, zasiłek wypłacany jest co kwartał (co 3 miesiące), na wskazane konto bankowe w Polsce lub dowolnym kraju.

 

Ile wynosi zasiłek rodzinny w Holandii?

Wysokość przyznawanej kwoty zasiłku rodzinnego w Holandii zależy od wieku oraz liczby dzieci, na które ubiegasz się o Kinderbijslag. W odróżnieniu od zasiłku rodzinnego w Polsce, nie ma tu znaczenia wysokość dochodów uzyskiwanych przez rodziców.

 

WYSOKOŚĆ ZASIŁKÓW

Wielkość zasiłku zależy od wieku dziecka (w euro):

0-5 lat:       191,65

6-11 lat:     232,71

11-17 lat:   273,78

Są to standardowe stawki, które jednak w niektórych przypadkach mogą być podwyższone. Jeśli opiekujemy się niepełnosprawnym dzieckiem, to można starać się o zasiłek w podwójnej wysokości.

Kiedy wypłacany jest Kinderbijslag?

Zasiłek na dziecko wypłacany jest kwartalnie, po upływie kwartału, za który się należy.

Terminy wypłaty zasiłku rodzinnego:
pierwszy kwartał: 5 kwietnia
drugi kwartał: 5 lipca.
trzeci kwartał: 5 października
czwarty kwartał: 5 stycznia.

 

Ważne !!!

Od roku 2012 Holandia daje prawo do pozyskania zasiłku dla samotnie wychowujących rodziców, jeżeli drugi z rodziców, pracuje na terenie Holandii, a są po rozwodzie, lub w separacji.  Wtedy to rodzic, który przebywa z dzieckiem, będzie miał prawo złożyć wniosek do SVB o wypłatę Kinderbijslag.

Przypominamy, jeżeli pobierasz świadczenie rodzinne w Polsce tj. zasiłek rodzinny lub 800+ , SVB pomniejszy wypłatę o kwoty jakie pobierasz i otrzymasz różnicę.

 

Prosimy o kontakt, jeżeli zamierzacie Państwo złożyć wniosek o KINDERBIJSLAG za pośrednictwem naszego biura. Odpowiemy na Państwa pytania, a następnie prześlemy wszystkie formularze niezbędne do wypełnienia i prawidłowego złożenia wniosku. Zajmiemy się całą procedurą aż do momentu uzyskania przez Państwa należnych pieniędzy.

Zapraszamy do korzystania z naszych usług!

Nasi partnerzy: